Owczarek niemiecki
Owczarek niemiecki wcale nie wywodzi się od wilka, pomimo tego, iż często tak się sądzi.
Podobieństwo owczarka do wilka nie wynika z ich pokrewieństwa, a z podobnej budowy ciała, zapewniającej maksymalną wydolność fizyczną. Początków tej rasy należy szukać w XVII wieku, kiedy to psy pasterskie – zwane na ogół owczarkami – wykorzystywano do pilnowania dobytku i stad owiec w Niemczech. Historia współczesnego owczarka niemieckiego zaczyna się pod koniec XIX wieku – założono wówczas pierwszy związek psów owczarskich pod nazwą „Phylax”. Organizacja nie przetrwała długo, zwróciła jednak uwagę hodowców na tą rasę psa. Za jej bezpośredniego twórcę uważa się rotmistrza Maxa von Stephanitz, który w 1899 roku we Frankfurcie nad Menem założył Związek Hodowców Owczarków. Pierwszym psem wpisanym do księgi hodowlanej owczarków niemieckich był pies o imieniu Hektor Linksrhein, który posłużył do opracowania pierwszego wzorca rasy.
W Polsce owczarki pojawiły się przed drugą wojną światową, ale ich hodowla z prawdziwego zdarzenia rozwinęła się dopiero w latach 60. XX wieku. Owczarki to doskonałe psy użytkowe, dzięki czemu są powszechnie wykorzystywane przez człowieka. Służą w służbach mundurowych i formacjach ratowniczych. Idealnie sprawdzają się w stróżowaniu i jako psy przewodnicy osób niewidomych.
Wysoka inteligencja owczarka w połączeniu z niezwykłą spostrzegawczością sprawia, że chętnie się on uczy. Doskonale współpracuje na treningach i zawodach. Owczarki niemieckie uwielbiają spędzać czas z człowiekiem, są bardzo przyjazne i dobrze dogadują się z dziećmi. Bardzo przywiązują się do swojego właściciela, dlatego źle znoszą samotność. Ich wierność w stosunku do swoich właścicieli jest wręcz legendarna. Są dość nieufne w stosunku do obcych, ale stosunkowo szybko ich akceptują. Ich wygląd i głos budzi respekt, ale nie są agresywne. Na ogół są nieco hałaśliwe, ponieważ używają szczekania zarówno wtedy, gdy poczują zagrożenie, jak i pragnąc zwrócić na siebie uwagę.
Owczarki niemieckie uwielbiają ruch i zabawę. Oprócz zabaw fizycznych owczarkowi należy zapewnić także wyzwania umysłowe. Warto się więc zaopatrzyć w odpowiednie zabawki, takie jak maty węchowe czy sznurki. W dobrych sklepach zoologicznych znajdziemy szeroką ofertę wysokiej jakości zabawek. Podobnie jak w przypadku każdej innej rasy psów, również w odniesieniu do owczarka niemieckiego podczas zabawy czy tresury należy unikać agresywnych działań natury psychicznej i fizycznej – może to wywołać u psa lęk i uczucie dużego stresu, co później może się przeobrazić w niepożądane zachowania. Wychowanie owczarków niemieckich wymaga dużej dozy cierpliwości i konsekwencji.
Przy szczeniakach ogromną wagę należy przyłożyć do pierwszych czterech miesięcy życia, podczas których należy je starannie socjalizować – przyzwyczajać do nowych bodźców, doświadczeń, poznawania ludzi i innych zwierząt. Jest to także dobry czas na naukę podstawowych komend. Oczywiście nie należy narażać szczeniąt na zbyt długi, wyczerpujący wysiłek fizyczny i intensywne zabawy z innymi psami, zwłaszcza z tymi, które są od nich większe, by ich nie narażać na niepotrzebne kontuzje.
Owczarek niemiecki to rasa polecana w zasadzie dla wszystkich, jednak pod warunkiem, że możemy poświęcać mu wystarczająco dużo czasu na zabawę, ruch i szkolenie. Nadaje się zarówno dla rodzin jak i osób samotnych. Posiadanie domu z ogrodem nie jest niezbędne, jeśli zapewnimy owczarkowi możliwość spożytkowania jego olbrzymiej energii. Niezwykle ważne jest, aby poświęcać psu wystarczająco dużo uwagi, bowiem właśnie w ten sposób buduje się między właścicielem a psem trwała i dozgonna więź.